1. Deklinabidea (Femeninoa)
| Kasua | Singularra | Plurala |
|---|
| Nominatiboa | a | ae |
| Genitiboa | ae | arum |
| Datiboa | ae | is |
| Akuzatiboa | am | as |
| Ablatiboa | ā | īs |
2. Deklinabidea (Maskulinoa)
| Kasua | Singularra | Plurala |
|---|
| Nominatiboa | us | i |
| Genitiboa | i | orum |
| Datiboa | o | is |
| Akuzatiboa | um | os |
| Ablatiboa | ō | īs |
3. Deklinabidea (Inparisilaboa)
| Kasua | Singularra | Plurala |
|---|
| Nominatiboa | s / - | es / a |
| Genitiboa | is | ium |
| Datiboa | i | ibus |
| Akuzatiboa | em | es / a |
| Ablatiboa | e / i | ibus |
3. Deklinabidea (Parisilaboa)
3. Deklinabidea (Mistoa)
4. Deklinabidea (Maskulinoa/Femeninoa/Neutroa)
5. Deklinabidea
Hizkuntza-Aldaketak
- Amaierako -m
- Amaierako -e apokopea
- Amaierako u atona > o
- x > j
- c + e, i > z (gazte)
- s- + kontsonante > es-
- ae > e
- y > i
- ph > f
- th > t
- ch > c, qu
- Bokalarteko oklusibo ozena > Ø
- ff > f (kontsonante guztiak)
- qu > cu, c, gu, g
- ns > s
- Bokal atona > Bokal tonikoa
- t, c + i, e > z / ci
- b, g, g > p, t, c
- a) pl-, fl-, cl- > ll-
b) Kontsonante + pl, fl, cl > ch-
c) fl- > l- - u labur tonikoa > o
- i labur tonikoa > e
- o labur tonikoa > ue
- Palatalizazioa (-ll- > -ll-, nn- > ñ-)
- e labur tonikoa > ie
- Amaierako kontsonantea > Ø
- f > h
- oe > e
- i labur atona > e
- -ct- > -ch-, -t-
- Bokal postonikoa > Ø
- mn, gn, ng, nd, ni, ne + bokal > ñ-
- au > o
al + kontsonante > au + kontsonante > o + kontsonante - Metatesia
- u labur atona > o
- c'l, g'l, t'l > j (faculam > faja)
- ai > e
- Disimilazioak (anima > alma)
- li, le + bokal > ll, j
- Hiatoak (pedem > pie)
- e > i
- b, d, r epentesia
- Asimilazioak (st > s, pt > t, mt > nd, xs > s)
- h- > Ø / > h-
- i > y, x, Ø
- o > u